شلغم عامل رشد بشریت ؟!!!

خوب همون طوری که می دونید اولین کشوری که پدیده ی انقلاب صنعتی در اون به وجود اومده انگلستان بود ( اگر هم نمی دونستید خوب دیگه الآن می دونید .) اما این پدیده به جمعیت بالا نیاز داشت . چون انقلاب صنعتی هم به کارگر نیاز داره و هم به مصرف کننده بالاخره باید یکی باید این کالاها رو بخره یا نه ؟ یکی از عوامل مهم رشد جمعیت که دسترسی به غذا باشه رو این شلغم تأمین کرد .

حالا دیگه باید اصل داستانو گفت . این جوری بگم که مهمترین غذای تازه ی حیوانات شلغم بود که ویسکونت چارلز تاونشند ( Vicount Charles Townshend ) در نیمه نخست قرن هجدهم عرضه داشت . ویسکونت چنان مروج پرشور این صیفی بود که آماج شوخی های بسیاری شد ( حق دارن آخه شلغم هم شد غذا !) و نام مسخره « شلغم تاونشند » بر او نهادند یا بهش برچسب زدند . اما سرانجام بسیاری به ارزش این ماده غذایی پی بردند .

تا زمان تاونشند دامدارا مجبور بودن که با آغاز فصل سرما حیوانات خودشون رو ذبح کنند . چرا که در طول زمستان چیزی برای غذا دادن به اونها وجود نداشت ( چه فلاکتی! ) . تاونشند فهمید که شلغم رو می شه برای زمستان انبار کرد ( ببین اینقدر شلغم منفوره که باکتریها و کپکها هم سمتش نمی رن می دونن ارزش نداره .) و حیوانات اهلی با خوردن آن خوب پرورش می یابند . پس چنین نتیجه ای می شه گرفت که : اگر گاوهای شیرده با شلغم تغذیه می شدند ( بدبختها می بینی بی غذایی یه گاو رو به کجاها   می کشونه ؟ باز خوشبحال من که مجبور نیستم شلغم بخورم ! ) می تونستن در تمام طول زمستون شیر بدن . شلغم برای پروار کردن گاوهای نر در طول ماههای زمستون هم مورد استفاده قرار می گرفت . به این ترتیب شلغم نقش مهمی در رشد جمعیت و پیدایش انقلاب صنعتی ایفا کرد .

این همه گفتم فکر نکنید که نظرم در مورد این گیاه پلید عوض شده ها !

حالا بیاین روراست باشیم ، کسی فکر می کرد که شلغم بتونه این جوری رو تاریخ بشریت اون هم در انقلاب صنعتی این قدر تأثیر داشته باشه ؟

 

/ 0 نظر / 28 بازدید